Dantų protezavimas
Dantų protezavimas – odontologijos šaka, kuri apima įvairias dantų restauracijas. Atliekant dantų protezavimą, funkciškai atkuriami stipriai pažeisti, prarasti dantys. Taip pat pasirinkus estetinį protezavimą, gali būti sukuriama pageidaujama dantų išvaizda, spalva ir forma.
„Povidenta“ odontologijos klinikoje protezavimo procedūros atliekamos greitai ir neskausmingai, naudojant pažangias priemones ir technologijas. Dantų restauracijos kiekvienam pacientui gaminamos individualiai: tai kokybiški, išliekantys rezultatai už prieinamą kainą!
Ženklai, išduodantys, kad reikalingas dantų protezavimas
Pagrindiniai simptomai, kurie įspėja, kad gali būti reikalingas dantų atkūrimas protezuojant, yra šie:
- Kelių ar daugiau dantų paviršiai yra nudilę, aptrupėję;
- Dėl mechaninės traumos ar kitų priežasčių dantis stipriai įskilo ar buvo kitaip pažeistas;
- Gydymo metu prarasta didelė dalis danties audinio (pvz., gydant danties šaknies kanalus);
- Netenkina dantų forma, tekstūra, spalva;
- Praradote vieną, kelis ar daugiau dantų.
Išvengti komplikacijų – įmanoma
Svarbu pastebėti, kad poreikis atkurti dantis protezuojant neretai kyla dėl uždelstų dantų pažeidimų ar komplikuoto, sudėtingo gydymo. Šių negalavimų įmanoma išvengti.
Geriausias būdas išsaugoti natūralius dantų audinius ir bendrą dantų sveikatą yra užtikrinti tinkamą dantų ir burnos ertmės priežiūrą. Taip pat – reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą, kurie gali laiku pastebėti dantų pažeidimus ir suteikti reikiamą pagalbą.
Dantų protezavimo galimybės
Šiandien pacientai, svarstantys apie dantų atstatymą, gali rinktis iš daugybės protezavimo variantų. Dažniausiai dantų restauracijos yra skirstomos į dvi kategorijas: tai fiksuoti dantų protezai ir išimami protezai. Jie skiriasi savo komforto lygiu, ilgaamžiškumu ir kaina.
Fiksuojami (neišimami) dantų protezai
Šios restauracijos atrodo labai natūraliai ir estetiškai. Yra tvirtinami ant danties likučių arba ant implantų, todėl sustabdo žandikaulio kaulo nykimo procesą. Neišimami protezai tvirtai fiksuojasi, nedirgina burnos gleivinės, suteikia natūralių dantų pojūtį burnoje. Tai restauracijos, kurios geriausiai atstato kramtymo, fonetikos ir kitas dantų funkcijas.
Jeigu norite jaustis komfortiškai, drąsiai valgyti mėgstamą maistą ir šypsotis be kompleksų, rekomenduojame rinktis neišimamus dantų protezus.

Plačiau apie fiksuojamus protezus
Galite rinktis šiuos fiksuojamus dantų protezus:
Dantų vainikėliai
Tai viena populiariausių restauracijų, skirta pavienių dantų atkūrimui. Priklausomai nuo situacijos, galime pasiūlyti dalinius ir pilnus vainikėlius: jie gali būti tvirtinami ant likusių danties audinių (kai prarasta didelės dalis danties masės) arba tiesiai ant dantų implantų (kai pilnai atkuriamas prarastas dantis).
Užklotai, įklotai
Tai mažesnės apimties restauracijos, naudojamos vietoje plombų, kai norima atkurti nemažai prarastų kietųjų dantų audinių. Kitaip nei plombos, užklotai/įklotai yra tvirtesni, suteikia daugiau stabilumo ir atramos kramtymo metu, sutvirtina dantį ir geriau apsaugo jį nuo pažeidimų.
Tiltiniai protezai
Praeityje tai buvo vienas populiariausių pasirinkimų atkuriant didesnį kiekį greta buvusių dantų. Tiltiniai protezai yra fiksuojami ant gretimų atraminių dantų. Prieš tai šie dantys yra šlifuojami ir preparuojami protezų fiksacijai. Tai reiškia, kad kaimyniniai sveiki dantys praranda dalį savo audinių ir tampa labiau pažeidžiami. Dėl šios priežasties tradicinių tiltiniai protezų populiarumas stipriai sumažėjo.
Dantų laminatės (estetinis protezavimas)
Jos gaminamos iš porceliano keramikos. Tai plonos plokštelės, kuriomis dengiamas tik priekinis dantų paviršius. Laminatės naudojamos atliekant estetines korekcijas: keičiant danties formą, spalvą, siekiant suteikti šypsenai daugiau harmonijos.
Pasirinkus šį protezavimo metodą, dantys preparuojami: priekinis jų paviršius švelniai šlifuojamas, ruošiant vietą laminačių fiksavimui. Atlikus šią procedūrą, individualiai pagamintos laminatės tvirtinamos ant dantų paviršių.
Laikini fiksuoti dantų protezai
Šios restauracijos tvirtinamos trumpam laikotarpiui, kol gaminami nuolatiniai protezai ir vyksta burnos audinių gijimo procesas po atlikto gydymo. Tai gali būti dantų vainikėliai, tiltai, plokštelės ir kiti protezai, kurie užtikrina optimalią kramtymo ir fonetikos funkciją.
Išimami dantų protezai
Tai iš pirmo žvilgsnio pigesnis variantas, tačiau ties kaina išimamų restauracijų privalumai ir baigiasi. Jie prasčiau fiksuojasi, tinkamai nepriglunda prie dantenų, gali jas dirginti. Išimami protezai neužkerta kelio sveikatos komplikacijoms, tokioms kaip žandikaulio kaulo tirpimas.
Įvairiais skaičiavimais, išimami dantų protezai atkuria vos apie 15 – 25 proc. kramtymo funkcijos, todėl nešiodami juos, nesijausite komfortiškai.

Plačiau apie išimamus protezus
Galite rinktis šiuos išimamus dantų protezus:
Dalinės išimamos plokštelės
Tai išimama plokštelė, kuri fiksuojama prie likusių dantų (dažniausiai – metaliniais kabliukais). Šios restauracijos reikalingos, kai prarandama dalis vieno žandikaulio dantų. Pagrindiniai dalinių plokštelių trūkumai – jos nėra pakankamai stabilios, apsunkina kramtymą, atrodo nenatūraliai.
Pilnos išimamos plokštelės
Tai mažesnės apimties restauracijos, naudojamos vietoje plombų, kai norima atkurti nemažai prarastų kietųjų dantų audinių. Kitaip nei plombos, užklotai/įklotai yra tvirtesni, suteikia daugiau stabilumo ir atramos kramtymo metu, sutvirtina dantį ir geriau apsaugo jį nuo pažeidimų.
Lanko atraminiai protezai
Atraminiai protezai – tai metalinis karkasas, iš išorės padengtas plastmase. Jie fiksuojasi užraktais ar kabliukais prie kaimyninių dantų. Šios restauracijos padeda netekus kelių dantų abiejose žandikaulio pusėse.
Šie išimami dantų protezai laikomi pranašesniais už tradicines dalines ar pilnas plokšteles: jie tolygiau paskirsto kramtymo metu tenkantį krūvį, šiek tiek sulėtina žandikaulio kaulo nykimo procesą.
Dantų atkūrimas ant implantų
Protezuojant dantis ant implantų, restauracijų pasirinkimas išties platus. Priklausomai nuo pasirinkto implantacijos metodo, galima pasitelkti tiek fiksuojamus, tiek išimamus protezus.

Plačiau apie protezavimą ant implantų
Galite rinktis šiuos dantų protezus:
Dantų vainikėliai
Atkuriant pavienius dantis, ant implantų fiksuojami nuolatiniai vainikėliai, pagaminti iš bemetalės, metalo ar cirkonio keramikos.
Tiltiniai protezai
Tai dantų vainikėlių tiltai, kurie pažangesni už tradicinius tiltinius protezus: jie tvirtinami ne ant sveikų gretimų dantų, o ant implantų, todėl nekenkia sveikiems dantų audiniams. Šis metodas taikomas kai yra prarasta daugiau nei keletas gretimų dantų.
Plokšteliniai protezai
Tai nuolatinės, neišimamos protezų plokštelės, naudojamos kai yra prarasta didžioji dalis vieno žandikaulio dantų.
Išimami protezai
Tai plokšteliniai protezai, tvirtinami ant implantų. Nors yra išimami, suteikia gerą kramtymo pagrindą, yra stabilūs, atrodo pakankamai natūraliai.
Dantų protezavimo eiga
Išskirtinis dėmesys protezų gamybai
Odontologijos klinika „Povidenta“ skiria ypatingą dėmesį fiksuojamų ir išimamų restauracijų kokybei. Visus protezus gaminame modernioje dantų technikų laboratorijoje, naudojant saugias ir kokybiškas medžiagas, tokias kaip bemetalė ir metalo keramika, cirkonis, plastikas, termoplastinis nailonas.

Plačiau apie protezų medžiagas
Štai kuo ypatingos šios medžiagos:
Bemetalė keramika (stiklo, e.max)
Tai vienas populiariausių pasirinkimų fiksuotiems protezams: iš šios keramikos gaminamos laminatės, vainikėliai, užklotai ir dar daugiau. Bemetalė keramika džiugina puikiu kainos ir kokybės santykiu: restauracijos yra laidžios šviesai, todėl atrodo labai natūraliai.
Savo tvirtumu ši medžiaga nenusileidžia natūraliems dantims, todėl tinka tiek priekinių, tiek galinių dantų protezavimui.
Metalo keramika
Praeityje populiari protezavimo medžiaga, kurią šiandien pacientai renkasi vis rečiau. Metalo protezai, dengiami keramikos sluoksniu neatrodo natūraliai: jie nėra laidūs šviesai, ilgainiui yra linkę tamsėti. Ši medžiaga nerekomenduojama jautriems pacientams: metalas gali alergizuoti.
Pagrindiniai metalo keramikos privalumai – tvirtumas ir kaina. Tai ilgaamžė, pažeidimams atspari medžiaga, kuri kainuoja išties nedaug.
Cirkonis
Tai bene tvirčiausia protezavimo medžiaga, naudojama neišimamų restauracijų gamybai. Cirkonis atsparus kramtymo metu patiriamam spaudimui ir krūviui, nealergizuoja organizmo, yra labai ilgaamžis sprendimas, kuris džiugina natūralia estetika.
Vis dėlto, lyginant su kitomis medžiagomis, cirkonio restauracijos kainuoja daugiau.
Plastmasė
Iš šios medžiagos gaminama dauguma išimamų protezų, taip pat – fiksuojami laikini protezai. Plastmasė yra pigiausia, tačiau greičiausiai besidėvinti medžiaga. Iš plastmasės pagaminti protezai nėra efektyvus ilgalaikis sprendimas: jie gali labiau dirginti burnos audinius, yra silpnesni, dažniau lūžta, prasčiau atstato kramtymo funkciją.
Termoplastinis nailonas
Iš šios medžiagos gaminami išimami protezai yra patogesni ir efektyvesni, lyginant su plastmasinėmis jų alternatyvomis. Termoplastinis nailonas yra minkštesnė medžiaga, atspari mechaniniams pažeidimams, spaudimui, kramtymo krūviui. Tokius protezus pažeisti ir sulaužyti sunkiau. Jie geriau prisitaiko prie burnos gleivinės, nealergizuoja, tarnauja ilgiau nei plastmasiniai protezai.
Kodėl reikalingas dantų atkūrimas protezuojant?
Esant stipriems dantų pažeidimams arba apskritai netekus vieno, kelių ar daugiau dantų, jų atkūrimas yra būtinas. Štai kodėl:
Dantų protezavimas: atsakymai į rūpimus klausimus
Turite klausimų?
Susisiekite su mumis
Pasidalinti